RAB: EN IYI ARKADAŞIM

Hiç kimsede, insanın, dostları (arkadaşları) uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur. Yuhanna 15:13

Vietnam'da savaştıktan sonra sonunda evine dönmekte olan bir asker hakkında bir hikaye anlatılır. Bu genç asker San Francisco'dan ailesini aradı; "Anne, baba, eve dönüyorum, ama sizden birşey rica ediyorum. Yanımda bir arkadaşımı da getirmek istiyorum." "Memnuniyetle, tanışmak isteriz kendisiyle," diye cevapladılar. Oğulları, "Bilmeniz gereken birşey var" diye devam etti. "Arkadaşım savaşta ağır yaralandı. Bir mayına bastı ve bir koluyla ayağını kaybetti. Gidecek hiçbir yeri yok, onun gelip bizimle kalmasını istiyorum." dedi. Anne ve babası "Bunu duyduğuma üzüldüm oğlum. Belki onun başka bir yer bulmasına yardımcı olabiliriz." dediler. "Hayır. Anne, baba, onun bizimle yaşamasını istiyorum." dedi genç adam. "Oğlum," dedi babası, "bizden ne istediğini bilmiyorsun. Onun gibi özürlü biri bize korkunç bir yük olur. Bizim kendi hayatımız var, ve bunun gibi birşeyin hayatımıza engel olmasına izin veremeyiz. Bence bu arkadaşını unutup eve dönmelisin. O kendi başının çaresine bakacaktır." Oğlu o anda telefonu babasının yüzüne kapattı. Ailesi bir süre haber alamadı genç adamdan. Ama birkaç gün sonra, San Francisco polisinden bir telefon geldi. Oğullarının yüksek bir binadan düşüp öldüğünü öğrendiler. Polis bunun intihar olduğuna inaniyordu. Üzüntü dolu anne-baba hemen San Francisco'ya gitti. Oğullarının cesedini tesbit etmek için şehir morguna götürüldüler. Ölen genç adamın oğulları olduğunu tesbit ettiler, ve bu arada bilmedikleri bir gerçeği öğrenerek dehşete düştüler: Oğullarının sadece bir kolu ve bir bacağı vardı.....

Bu hikayedeki aile de bir çoğumuz gibi. Güzel olan ya da birlikte olmaktan zevk aldığımız insanları sevmek bizim için çok kolay, ama bize rahatsızlık veren ya da yanlarında kendimizi rahatsız hissettiğimiz insanları sevmiyoruz. Bizim kadar sağlıklı, güzel ya da akıllı olmayan insanların yanından uzak durmayı tercih ediyoruz. Neyse ki, bize bu şekilde davranmayan biri var. Biz ne kadar bozulmuş olursak olalım, bizi sonsuz ailesinin yanına çağıran kayıtsız şartşız sevgiyle seven biri.

Bu gece, uyumadan önce, insanları olduğu gibi kabul edebilmemiz ve bizden farklı olanlara karşı daha anlayışlı olabilmemiz için gereken gücü vermesi için Allah'a dua edin. Kalbimizde Arkadaşlık adında bir mucize var. Nasıl olduğunu veya nasıl başladığını anlamazsınız. Ama bu özel armağanı bilirsiniz ve Arkadaşlığın Allah'ın en büyük armağanı olduğunu anlarsınız.


Türkçe Sayfa
Answering Islam Home Page